
Mid-Century Flower Shade Clear Pendant Light
Iluminate your space with the timeless sophistication of the Mid-Century Flower Shade Clear Pendant Light. Featuring a classic mid-century design, this pendant light boasts a clear glass shade adorned with a delicate flower pattern.Elevate your space with the understated elegance of the Mid-Century Flower Shade Clear Pendant Light, bringing both light and style to your living environment.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Amber, White,Brown,Clear,Smoke Grey,Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Max Power | 40W |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.1in(18CM) |
| Body Width - Diameter: | 4.7in(12CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Iluminate your space with the timeless sophistication of the Mid-Century Flower Shade Clear Pendant Light. Featuring a classic mid-century design, this pendant light boasts a clear glass shade adorned with a delicate flower pattern.Elevate your space with the understated elegance of the Mid-Century Flower Shade Clear Pendant Light, bringing both light and style to your living environment.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Amber, White,Brown,Clear,Smoke Grey,Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Max Power | 40W |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.1in(18CM) |
| Body Width - Diameter: | 4.7in(12CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00Description
Iluminate your space with the timeless sophistication of the Mid-Century Flower Shade Clear Pendant Light. Featuring a classic mid-century design, this pendant light boasts a clear glass shade adorned with a delicate flower pattern.Elevate your space with the understated elegance of the Mid-Century Flower Shade Clear Pendant Light, bringing both light and style to your living environment.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Amber, White,Brown,Clear,Smoke Grey,Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Max Power | 40W |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.1in(18CM) |
| Body Width - Diameter: | 4.7in(12CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
























