
Mid-Century Green Adjustable Glass Shade Wall Light
Elevate your decor with the Mid-Century Green Adjustable Glass Shade Wall Light, where vintage charm meets modern functionality. Its adjustable shade and soft ambient glow create a welcoming atmosphere, making it a perfect addition to any stylish interior. Illuminate your space with the timeless elegance and practicality of this exquisite fixture.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D18.5cm |
|---|---|
| Height | H21.5cm |

| Diameter | D18.5cm |
|---|---|
| Height | H17.5cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Elevate your decor with the Mid-Century Green Adjustable Glass Shade Wall Light, where vintage charm meets modern functionality. Its adjustable shade and soft ambient glow create a welcoming atmosphere, making it a perfect addition to any stylish interior. Illuminate your space with the timeless elegance and practicality of this exquisite fixture.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D18.5cm |
|---|---|
| Height | H21.5cm |

| Diameter | D18.5cm |
|---|---|
| Height | H17.5cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $184.99
-65%$184.99
$64.75Description
Elevate your decor with the Mid-Century Green Adjustable Glass Shade Wall Light, where vintage charm meets modern functionality. Its adjustable shade and soft ambient glow create a welcoming atmosphere, making it a perfect addition to any stylish interior. Illuminate your space with the timeless elegance and practicality of this exquisite fixture.
The same series of products, click on the picture to learn more

Specifications
Dimensions

| Diameter | D18.5cm |
|---|---|
| Height | H21.5cm |

| Diameter | D18.5cm |
|---|---|
| Height | H17.5cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Green |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























