
Mid Century Modern Pleated Table Lamp
[Feature]
The Pleated Table Lamp is a modern take on a mid-century classic. It features a pleated fabric shade and a slender, metal base that will add a touch of vintage-inspired charm to any home. The lamp is available in a range of colors, making it easy to incorporate into any interior style. The minimalist design is perfect for living rooms, bedrooms, and office spaces. Enjoy a warm and inviting atmosphere with this chic and stylish lamp.
Specifications
| Material: | Iron, Metal, Fabric |
| Light source: | E27 |
| Voltage: |
110-120V |
| Finishes: | White & Gold |
| Wire Length: | No |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height | 17.7 in (45CM) |
| Body Width - Diameter: | 3.1 in (8CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
[Feature]
The Pleated Table Lamp is a modern take on a mid-century classic. It features a pleated fabric shade and a slender, metal base that will add a touch of vintage-inspired charm to any home. The lamp is available in a range of colors, making it easy to incorporate into any interior style. The minimalist design is perfect for living rooms, bedrooms, and office spaces. Enjoy a warm and inviting atmosphere with this chic and stylish lamp.
Specifications
| Material: | Iron, Metal, Fabric |
| Light source: | E27 |
| Voltage: |
110-120V |
| Finishes: | White & Gold |
| Wire Length: | No |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height | 17.7 in (45CM) |
| Body Width - Diameter: | 3.1 in (8CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Description
[Feature]
The Pleated Table Lamp is a modern take on a mid-century classic. It features a pleated fabric shade and a slender, metal base that will add a touch of vintage-inspired charm to any home. The lamp is available in a range of colors, making it easy to incorporate into any interior style. The minimalist design is perfect for living rooms, bedrooms, and office spaces. Enjoy a warm and inviting atmosphere with this chic and stylish lamp.
Specifications
| Material: | Iron, Metal, Fabric |
| Light source: | E27 |
| Voltage: |
110-120V |
| Finishes: | White & Gold |
| Wire Length: | No |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height | 17.7 in (45CM) |
| Body Width - Diameter: | 3.1 in (8CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























