
Modern Bamboo Kitchen Island Pendant Light
Feature
Each piece of bamboo work seems to bring home the fragrance of natural life, a space that retains its own independent and casual style. Hand-woven with high-quality bamboo and rattan. The chandelier has high-temperature resistance, anti-aging, and high light transmission performance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Bamboo |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.06in(150cm) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.09in(18cm) |
| Body Width - Diameter: | 15.75in(40cm) / 19.69in(50cm)/ 23.62in(60cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Each piece of bamboo work seems to bring home the fragrance of natural life, a space that retains its own independent and casual style. Hand-woven with high-quality bamboo and rattan. The chandelier has high-temperature resistance, anti-aging, and high light transmission performance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Bamboo |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.06in(150cm) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.09in(18cm) |
| Body Width - Diameter: | 15.75in(40cm) / 19.69in(50cm)/ 23.62in(60cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $157.99
-65%$157.99
$55.30Description
Feature
Each piece of bamboo work seems to bring home the fragrance of natural life, a space that retains its own independent and casual style. Hand-woven with high-quality bamboo and rattan. The chandelier has high-temperature resistance, anti-aging, and high light transmission performance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Bamboo |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.06in(150cm) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.09in(18cm) |
| Body Width - Diameter: | 15.75in(40cm) / 19.69in(50cm)/ 23.62in(60cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























