
Modern Bedside Iron LED Reading Wall Light
Elevate your nighttime routine with the Modern Bedside Iron LED Reading Wall Light. Designed with functionality and style in mind, this sleek wall light features a durable iron build and an adjustable head for focused illumination, making it perfect for reading, studying, or winding down at night.
Specifications
Dimensions

| Size | L30cm x H12cm |
|---|
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Material: | Iron+Aluminum |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 1-3㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 5W |
| Lumens (lm): | 400 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Voltage: | 110V-120V |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Elevate your nighttime routine with the Modern Bedside Iron LED Reading Wall Light. Designed with functionality and style in mind, this sleek wall light features a durable iron build and an adjustable head for focused illumination, making it perfect for reading, studying, or winding down at night.
Specifications
Dimensions

| Size | L30cm x H12cm |
|---|
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Material: | Iron+Aluminum |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 1-3㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 5W |
| Lumens (lm): | 400 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Voltage: | 110V-120V |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00Description
Elevate your nighttime routine with the Modern Bedside Iron LED Reading Wall Light. Designed with functionality and style in mind, this sleek wall light features a durable iron build and an adjustable head for focused illumination, making it perfect for reading, studying, or winding down at night.
Specifications
Dimensions

| Size | L30cm x H12cm |
|---|
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Material: | Iron+Aluminum |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Suggested Room Size: | 1-3㎡ |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Wattage: | 5W |
| Lumens (lm): | 400 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Voltage: | 110V-120V |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























