
Modern Brass Gold Crystal Wall Sconce
Feature
Introducing the epitome of sophistication – our Modern Brass Gold Crystal Wall Sconce. Elevate your space with this exquisite blend of modern design and timeless elegance. The brass gold finish adds a touch of luxury, while the crystal embellishments create a captivating play of light.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D6.3in(16cm) |
|---|---|
| Height | H11.8in(30cm)/H16.5in(42cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Brass+Crystal |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 2 |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Introducing the epitome of sophistication – our Modern Brass Gold Crystal Wall Sconce. Elevate your space with this exquisite blend of modern design and timeless elegance. The brass gold finish adds a touch of luxury, while the crystal embellishments create a captivating play of light.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D6.3in(16cm) |
|---|---|
| Height | H11.8in(30cm)/H16.5in(42cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Brass+Crystal |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 2 |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $150.99
-65%$150.99
$52.85Description
Feature
Introducing the epitome of sophistication – our Modern Brass Gold Crystal Wall Sconce. Elevate your space with this exquisite blend of modern design and timeless elegance. The brass gold finish adds a touch of luxury, while the crystal embellishments create a captivating play of light.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D6.3in(16cm) |
|---|---|
| Height | H11.8in(30cm)/H16.5in(42cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Brass+Crystal |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 2 |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























