
Modern Fabric Conical White Hanging Light
Brighten up your space with the Modern Fabric Conical White Hanging Light. This stylish pendant lamp combines a sleek, conical shape with a clean white fabric shade, offering a chic and contemporary touch to any room.
Specifications
Dimensions

| Diameter: | D30/40/50/60cm |
|---|---|
| Height: | H80cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron, Fabric |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Adjustable Rod: | 25cm-50cm |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the rod is 25cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Brighten up your space with the Modern Fabric Conical White Hanging Light. This stylish pendant lamp combines a sleek, conical shape with a clean white fabric shade, offering a chic and contemporary touch to any room.
Specifications
Dimensions

| Diameter: | D30/40/50/60cm |
|---|---|
| Height: | H80cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron, Fabric |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Adjustable Rod: | 25cm-50cm |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the rod is 25cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $354.99
-65%$354.99
$124.25Description
Brighten up your space with the Modern Fabric Conical White Hanging Light. This stylish pendant lamp combines a sleek, conical shape with a clean white fabric shade, offering a chic and contemporary touch to any room.
Specifications
Dimensions

| Diameter: | D30/40/50/60cm |
|---|---|
| Height: | H80cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Iron, Fabric |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Adjustable Rod: | 25cm-50cm |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the rod is 25cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























