
Modern Half-Circle Resin Wall Sconce For Living Room
Feature
Featuring a curl lampshade look design, it offers a simple yet stylish look and modern charm to your space, creating a more modern and comfortable ambiance. This wall lamp create simple but active accents to your living room, bedroom, study room, dining room, and more with this indoor sconce.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Hardwired |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 5W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14CM |
| Body Width - Diameter: | 16.5CM |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. | |
Download Support
Feature
Featuring a curl lampshade look design, it offers a simple yet stylish look and modern charm to your space, creating a more modern and comfortable ambiance. This wall lamp create simple but active accents to your living room, bedroom, study room, dining room, and more with this indoor sconce.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Hardwired |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 5W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14CM |
| Body Width - Diameter: | 16.5CM |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. | |
Download Support
Original: $101.99
-65%$101.99
$35.70Description
Feature
Featuring a curl lampshade look design, it offers a simple yet stylish look and modern charm to your space, creating a more modern and comfortable ambiance. This wall lamp create simple but active accents to your living room, bedroom, study room, dining room, and more with this indoor sconce.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Resin |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Hardwired |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 5W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14CM |
| Body Width - Diameter: | 16.5CM |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. | |
Download Support

























