
Modern Iron Glass Gold LED Pendant Farmhouse Ceiling Light
Feature
Each glass sphere is mouth-blown by craftspeople, each of them is connected by a tightly packed network of solid brass stems and rings. Its rigorously designed brass network fuses form and function, allowing the piece to be reworked into endless compositions to suit the aesthetic of a space.
Specifications
| Material: | Iron+Glass |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White+Green |
| Wire Length: | 84/120cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
Each glass sphere is mouth-blown by craftspeople, each of them is connected by a tightly packed network of solid brass stems and rings. Its rigorously designed brass network fuses form and function, allowing the piece to be reworked into endless compositions to suit the aesthetic of a space.
Specifications
| Material: | Iron+Glass |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White+Green |
| Wire Length: | 84/120cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $267.23
-65%$267.23
$93.53Description
Feature
Each glass sphere is mouth-blown by craftspeople, each of them is connected by a tightly packed network of solid brass stems and rings. Its rigorously designed brass network fuses form and function, allowing the piece to be reworked into endless compositions to suit the aesthetic of a space.
Specifications
| Material: | Iron+Glass |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White+Green |
| Wire Length: | 84/120cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |





















