
Modern Milk Glass Gourd Pendant Light
Feature
Illuminate your space with modern elegance using our Modern Milk Glass Gourd Pendant Light. Crafted with exquisite milk glass, this pendant light exudes sophistication and charm.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H32cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Brass / Glass+Iron |
| Finishes: | Beige Yellow/Green/White/Orange |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Max Wattage: | 8W |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Illuminate your space with modern elegance using our Modern Milk Glass Gourd Pendant Light. Crafted with exquisite milk glass, this pendant light exudes sophistication and charm.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H32cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Brass / Glass+Iron |
| Finishes: | Beige Yellow/Green/White/Orange |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Max Wattage: | 8W |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
Feature
Illuminate your space with modern elegance using our Modern Milk Glass Gourd Pendant Light. Crafted with exquisite milk glass, this pendant light exudes sophistication and charm.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H32cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass+Brass / Glass+Iron |
| Finishes: | Beige Yellow/Green/White/Orange |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Max Wattage: | 8W |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























