
Modern Oval Ribbed Glass Pendant Light
Illuminate your space with sophistication and style using Lampsmodern's Modern Oval Ribbed Glass Pendant Light. This designer pendant light showcases an elegant oval-shaped ribbed glass design, creating a captivating interplay of light and shadows.
SpecificationsDimensions

| Diameter | 9.84in(25CM)/5.90in(15CM) |
|---|---|
| Height | 12.20in(31CM)/12.99in(33CM) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass + Glass |
| Light source: | E27/E26 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Illuminate your space with sophistication and style using Lampsmodern's Modern Oval Ribbed Glass Pendant Light. This designer pendant light showcases an elegant oval-shaped ribbed glass design, creating a captivating interplay of light and shadows.
SpecificationsDimensions

| Diameter | 9.84in(25CM)/5.90in(15CM) |
|---|---|
| Height | 12.20in(31CM)/12.99in(33CM) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass + Glass |
| Light source: | E27/E26 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $168.99
-65%$168.99
$59.15Description
Illuminate your space with sophistication and style using Lampsmodern's Modern Oval Ribbed Glass Pendant Light. This designer pendant light showcases an elegant oval-shaped ribbed glass design, creating a captivating interplay of light and shadows.
SpecificationsDimensions

| Diameter | 9.84in(25CM)/5.90in(15CM) |
|---|---|
| Height | 12.20in(31CM)/12.99in(33CM) |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass + Glass |
| Light source: | E27/E26 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Living Room, Dining Room |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























