
Modern Rattan Handwoven Pendant Light
Feature
This rattanpendant light is made of high quality rattan material, traditional and handmade.It is interwoven and woven in two different colors of rattan, reflecting a unique design. Suitable for decorating rooms, apartments, restaurants, cafes, homestays, studios.
Specifications
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: |
White and Black Coffee and Natural White and Natural |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05" (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.29"(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.86"(22.5CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This rattanpendant light is made of high quality rattan material, traditional and handmade.It is interwoven and woven in two different colors of rattan, reflecting a unique design. Suitable for decorating rooms, apartments, restaurants, cafes, homestays, studios.
Specifications
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: |
White and Black Coffee and Natural White and Natural |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05" (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.29"(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.86"(22.5CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $279.99
-65%$279.99
$98.00Description
Feature
This rattanpendant light is made of high quality rattan material, traditional and handmade.It is interwoven and woven in two different colors of rattan, reflecting a unique design. Suitable for decorating rooms, apartments, restaurants, cafes, homestays, studios.
Specifications
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: |
White and Black Coffee and Natural White and Natural |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05" (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.29"(16CM) |
| Body Width - Diameter: | 8.86"(22.5CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























