
Modern Simple Handwoven Rattan Pendant Light
Feature
This rattan pendant light with small twist can bring easy fun to any space. The soft curves give a natural feeling and are very suitable for Bohemian and coastal styles. Use this stunning chandelier to showcase your personality in the living room, dining room, or bedroom.
Specifications
Dimensions
| Diameter | 60/80CM |
|---|---|
| Height | 29/38CM |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Wood,Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
This rattan pendant light with small twist can bring easy fun to any space. The soft curves give a natural feeling and are very suitable for Bohemian and coastal styles. Use this stunning chandelier to showcase your personality in the living room, dining room, or bedroom.
Specifications
Dimensions
| Diameter | 60/80CM |
|---|---|
| Height | 29/38CM |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Wood,Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $246.99
-65%$246.99
$86.45Description
Feature
This rattan pendant light with small twist can bring easy fun to any space. The soft curves give a natural feeling and are very suitable for Bohemian and coastal styles. Use this stunning chandelier to showcase your personality in the living room, dining room, or bedroom.
Specifications
Dimensions
| Diameter | 60/80CM |
|---|---|
| Height | 29/38CM |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Wood,Black |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |























