
Modern Waverly Handwoven Rattan Pendant Light
Feature
Organic materials take a dramatic form in this pendant light.The wave shaped design of this pendant is innovative and unique, exquisite and fashionable, providing outstanding features for your space.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in(20CM) |
| Body Width - Diameter: | 23.62 in(60CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |
Feature
Organic materials take a dramatic form in this pendant light.The wave shaped design of this pendant is innovative and unique, exquisite and fashionable, providing outstanding features for your space.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in(20CM) |
| Body Width - Diameter: | 23.62 in(60CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |
Original: $496.99
-65%$496.99
$173.95Description
Feature
Organic materials take a dramatic form in this pendant light.The wave shaped design of this pendant is innovative and unique, exquisite and fashionable, providing outstanding features for your space.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05 in (150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87 in(20CM) |
| Body Width - Diameter: | 23.62 in(60CM) |
| Note | |
| Please kindly note that there may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated . | |























