
Nordic Flying Saucer Clear Glass Pendant Light
Illuminate your space with the timeless elegance of the Nordic Flying Saucer Clear Glass Pendant Light. Inspired by Scandinavian design principles, this pendant light features a sleek and modern flying saucer silhouette crafted from clear glass. Perfect for adding a touch of Nordic charm to any room, its minimalist design and transparent glass make it a versatile addition to your home decor.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
| Style B: Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Cognac |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | G9*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.81in(30CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81in(30CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Illuminate your space with the timeless elegance of the Nordic Flying Saucer Clear Glass Pendant Light. Inspired by Scandinavian design principles, this pendant light features a sleek and modern flying saucer silhouette crafted from clear glass. Perfect for adding a touch of Nordic charm to any room, its minimalist design and transparent glass make it a versatile addition to your home decor.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
| Style B: Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Cognac |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | G9*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.81in(30CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81in(30CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $231.99
-65%$231.99
$81.20Description
Illuminate your space with the timeless elegance of the Nordic Flying Saucer Clear Glass Pendant Light. Inspired by Scandinavian design principles, this pendant light features a sleek and modern flying saucer silhouette crafted from clear glass. Perfect for adding a touch of Nordic charm to any room, its minimalist design and transparent glass make it a versatile addition to your home decor.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
| Style B: Diameter | D30cm |
|---|---|
| Height | H30cm |
| Product Details | |
| Type: | Ceiling Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Cognac |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | G9*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 11.81in(30CM) |
| Body Width - Diameter: | 11.81in(30CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























