
Nordic Geometric Cylindrical Pendant Lighting
Feature
Whether suspended above a kitchen island or gracing a dining area, this pendant light in a creamy hue infuses your living space with a comforting and inviting ambiance. Its versatility allows it to seamlessly complement various interior styles, while its wabi-sabi essence adds a touch of natural elegance to your decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant light |
| Product Material: | Metal, Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.91in(15cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.8in(30cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Whether suspended above a kitchen island or gracing a dining area, this pendant light in a creamy hue infuses your living space with a comforting and inviting ambiance. Its versatility allows it to seamlessly complement various interior styles, while its wabi-sabi essence adds a touch of natural elegance to your decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant light |
| Product Material: | Metal, Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.91in(15cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.8in(30cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50Description
Feature
Whether suspended above a kitchen island or gracing a dining area, this pendant light in a creamy hue infuses your living space with a comforting and inviting ambiance. Its versatility allows it to seamlessly complement various interior styles, while its wabi-sabi essence adds a touch of natural elegance to your decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant light |
| Product Material: | Metal, Resin |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 5.91in(15cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.8in(30cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
























