
Nordic Lantern Clear Ball Wall Light
Introducing our Nordic Lantern Clear Ball Wall Light, a sleek and stylish lighting fixture that seamlessly blends Nordic design with modern aesthetics. Crafted with attention to detail, this wall light features a classic lantern silhouette made of clear glass, housing a luminous spherical bulb.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H26cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Black,Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Nordic Lantern Clear Ball Wall Light, a sleek and stylish lighting fixture that seamlessly blends Nordic design with modern aesthetics. Crafted with attention to detail, this wall light features a classic lantern silhouette made of clear glass, housing a luminous spherical bulb.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H26cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Black,Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $111.99
-65%$111.99
$39.20Description
Introducing our Nordic Lantern Clear Ball Wall Light, a sleek and stylish lighting fixture that seamlessly blends Nordic design with modern aesthetics. Crafted with attention to detail, this wall light features a classic lantern silhouette made of clear glass, housing a luminous spherical bulb.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H26cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Black,Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























