
Nordic Modern Minimalist Glass Pendant Light
[Feature]
This glass pendant light is perfect for adding a modern, minimalist touch to any home. Its Nordic design is both stylish and timeless. Brighten up any room with this elegant piece!
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White & Gold |
| Wire Length: | No |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Kitchen Island |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.in(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.1in(23CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.4in(39CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
[Feature]
This glass pendant light is perfect for adding a modern, minimalist touch to any home. Its Nordic design is both stylish and timeless. Brighten up any room with this elegant piece!
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White & Gold |
| Wire Length: | No |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Kitchen Island |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.in(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.1in(23CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.4in(39CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
[Feature]
This glass pendant light is perfect for adding a modern, minimalist touch to any home. Its Nordic design is both stylish and timeless. Brighten up any room with this elegant piece!
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Material: | Glass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | White & Gold |
| Wire Length: | No |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Kitchen Island |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.in(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.1in(23CM) |
| Body Width - Diameter: | 15.4in(39CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























