
Nordic Modern Zinc Alloy LED Pendant Light For Living Room
Elevate your living room with the Nordic Modern Zinc Alloy LED Pendant Light. Featuring sleek design, durable zinc alloy, and energy-efficient LED lighting, this pendant light adds a modern touch to any space. Available in multiple finishes, it’s perfect for brightening your home in style.
Specifications
Size

| Diameter | D12/15/25/45/55/60cm |
|---|---|
| Height | H6/15/24/25/30/45cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Zinc Alloy, Acrylic |
| Cable length: | 200-400cm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Vottage: | 110V-120V |
| Wattage: | 8W(1 Light), 16W(2 Lights), 24W(3 Lights), 40W(5 Lights), 48W(6 Lights), 56W(7 Lights), 64W(8 Lights), 96W(12 Lights) |
| Lumens (lm): | 640(1 Light), 1280(2 Lights), 1920(3 Lights), 3200(5 Lights), 3840(6 Lights), 4480(7 Lights), 5120(8 Lights), 7680(12 Lights) |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Elevate your living room with the Nordic Modern Zinc Alloy LED Pendant Light. Featuring sleek design, durable zinc alloy, and energy-efficient LED lighting, this pendant light adds a modern touch to any space. Available in multiple finishes, it’s perfect for brightening your home in style.
Specifications
Size

| Diameter | D12/15/25/45/55/60cm |
|---|---|
| Height | H6/15/24/25/30/45cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Zinc Alloy, Acrylic |
| Cable length: | 200-400cm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Vottage: | 110V-120V |
| Wattage: | 8W(1 Light), 16W(2 Lights), 24W(3 Lights), 40W(5 Lights), 48W(6 Lights), 56W(7 Lights), 64W(8 Lights), 96W(12 Lights) |
| Lumens (lm): | 640(1 Light), 1280(2 Lights), 1920(3 Lights), 3200(5 Lights), 3840(6 Lights), 4480(7 Lights), 5120(8 Lights), 7680(12 Lights) |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Original: $124.99
-65%$124.99
$43.75Description
Elevate your living room with the Nordic Modern Zinc Alloy LED Pendant Light. Featuring sleek design, durable zinc alloy, and energy-efficient LED lighting, this pendant light adds a modern touch to any space. Available in multiple finishes, it’s perfect for brightening your home in style.
Specifications
Size

| Diameter | D12/15/25/45/55/60cm |
|---|---|
| Height | H6/15/24/25/30/45cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Zinc Alloy, Acrylic |
| Cable length: | 200-400cm |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | LED |
| Light bulb included: | YES |
| Vottage: | 110V-120V |
| Wattage: | 8W(1 Light), 16W(2 Lights), 24W(3 Lights), 40W(5 Lights), 48W(6 Lights), 56W(7 Lights), 64W(8 Lights), 96W(12 Lights) |
| Lumens (lm): | 640(1 Light), 1280(2 Lights), 1920(3 Lights), 3200(5 Lights), 3840(6 Lights), 4480(7 Lights), 5120(8 Lights), 7680(12 Lights) |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|























