
Nordic Simple Glass Ball Wall Light
Introducing our Nordic Simple Glass Ball Wall Light, a minimalist yet elegant lighting fixture that adds a touch of sophistication to any space. Crafted with sleek lines and understated design, this wall light features a single glass ball shade mounted on a metal base, creating a sleek and contemporary look.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H35cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Black,Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Nordic Simple Glass Ball Wall Light, a minimalist yet elegant lighting fixture that adds a touch of sophistication to any space. Crafted with sleek lines and understated design, this wall light features a single glass ball shade mounted on a metal base, creating a sleek and contemporary look.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H35cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Black,Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $141.99
-65%$141.99
$49.70Description
Introducing our Nordic Simple Glass Ball Wall Light, a minimalist yet elegant lighting fixture that adds a touch of sophistication to any space. Crafted with sleek lines and understated design, this wall light features a single glass ball shade mounted on a metal base, creating a sleek and contemporary look.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D15cm |
|---|---|
| Height | H35cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Color: | Black,Gold |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























