
Nordic Walnut Zen Style Ball Wall Sconce
Feature
Elevate your space with the soothing aesthetics of our Nordic Walnut Zen Style Ball Wall Sconce. This unique wall sconce embodies the essence of Zen simplicity, featuring a walnut frame and a spherical design that brings a sense of calm to your surroundings.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D7.48in(19cm) |
|---|---|
| Height | H7.48in(19cm) |

| Diameter | D7.48in(19cm) |
|---|---|
| Height | H6.69in(17cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal/Wood |
| Light source: | E27*1 |
| Bulb included: | No |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room, Dining Room,Corridor |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Elevate your space with the soothing aesthetics of our Nordic Walnut Zen Style Ball Wall Sconce. This unique wall sconce embodies the essence of Zen simplicity, featuring a walnut frame and a spherical design that brings a sense of calm to your surroundings.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D7.48in(19cm) |
|---|---|
| Height | H7.48in(19cm) |

| Diameter | D7.48in(19cm) |
|---|---|
| Height | H6.69in(17cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal/Wood |
| Light source: | E27*1 |
| Bulb included: | No |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room, Dining Room,Corridor |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
Feature
Elevate your space with the soothing aesthetics of our Nordic Walnut Zen Style Ball Wall Sconce. This unique wall sconce embodies the essence of Zen simplicity, featuring a walnut frame and a spherical design that brings a sense of calm to your surroundings.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Size

| Diameter | D7.48in(19cm) |
|---|---|
| Height | H7.48in(19cm) |

| Diameter | D7.48in(19cm) |
|---|---|
| Height | H6.69in(17cm) |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Metal/Wood |
| Light source: | E27*1 |
| Bulb included: | No |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Wire |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room, Dining Room,Corridor |
| Note | |
| 1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























