
Nordic Wooden Lotus Leaf Pendant Light
Elevate your space with our Nordic Wooden Lotus Leaf Pendant Light. Crafted with natural materials and minimalist design, this fixture adds a touch of Scandinavian charm to any room. Illuminate your space with organic elegance, creating a cozy ambiance.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm/D40cm |
|---|---|
| Height | H10cm/H16cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin+Iron |
| Color: | White/Black+Wood/Walnut |
| Voltage: | 110V-120V |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Bulb Base: | G9*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install.4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. |
|
Elevate your space with our Nordic Wooden Lotus Leaf Pendant Light. Crafted with natural materials and minimalist design, this fixture adds a touch of Scandinavian charm to any room. Illuminate your space with organic elegance, creating a cozy ambiance.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm/D40cm |
|---|---|
| Height | H10cm/H16cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin+Iron |
| Color: | White/Black+Wood/Walnut |
| Voltage: | 110V-120V |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Bulb Base: | G9*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install.4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. |
|
Original: $193.99
-65%$193.99
$67.90Description
Elevate your space with our Nordic Wooden Lotus Leaf Pendant Light. Crafted with natural materials and minimalist design, this fixture adds a touch of Scandinavian charm to any room. Illuminate your space with organic elegance, creating a cozy ambiance.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D28cm/D40cm |
|---|---|
| Height | H10cm/H16cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Resin+Iron |
| Color: | White/Black+Wood/Walnut |
| Voltage: | 110V-120V |
| Adjustable Hanging Length: | Yes |
| Bulb Base: | G9*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install.4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. |
|























