
Resin Bowl Pendant Lamp Rustic Pendant Lighting
Feature
Indulge in contemporary lighting with the chic Resin Bowl Pendant Lamp. Constructed from environmentally-friendly resin, this pendant light's bowl-shaped shade adds both style and practicality to any room. Set the ideal lighting atmosphere with this sophisticated and energy-efficient design.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Product Material: | Iron, Metal, Resin |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light source: | LED bulb or Edison bulb |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Wiring: | Hardwire |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.06in(150cm) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69in(17cm)/11.02in(28cm) |
| Body Width - Diameter: | 6.69in(17cm)/11.02in(28cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Indulge in contemporary lighting with the chic Resin Bowl Pendant Lamp. Constructed from environmentally-friendly resin, this pendant light's bowl-shaped shade adds both style and practicality to any room. Set the ideal lighting atmosphere with this sophisticated and energy-efficient design.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Product Material: | Iron, Metal, Resin |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light source: | LED bulb or Edison bulb |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Wiring: | Hardwire |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.06in(150cm) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69in(17cm)/11.02in(28cm) |
| Body Width - Diameter: | 6.69in(17cm)/11.02in(28cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Description
Feature
Indulge in contemporary lighting with the chic Resin Bowl Pendant Lamp. Constructed from environmentally-friendly resin, this pendant light's bowl-shaped shade adds both style and practicality to any room. Set the ideal lighting atmosphere with this sophisticated and energy-efficient design.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant |
| Product Material: | Iron, Metal, Resin |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light source: | LED bulb or Edison bulb |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Wiring: | Hardwire |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.06in(150cm) |
| Body Height - Top to Bottom: | 6.69in(17cm)/11.02in(28cm) |
| Body Width - Diameter: | 6.69in(17cm)/11.02in(28cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























