
Retro Amber Blossom Glass Pendant Light
Add a touch of warmth and charm to your home with the Amber Blossom Glass Pendant Light. Featuring exquisite amber glass shades designed to mimic blooming petals, this stunning fixture creates a cozy and inviting atmosphere.
Specifications
Size

| Diameter | D25.5cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Mounting Plate | L120/80cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Glass |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | E27*3 |
| Light bulb included: | No |
| Vottage: | 110V-120V |
| Net weight (kg): | 5 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Add a touch of warmth and charm to your home with the Amber Blossom Glass Pendant Light. Featuring exquisite amber glass shades designed to mimic blooming petals, this stunning fixture creates a cozy and inviting atmosphere.
Specifications
Size

| Diameter | D25.5cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Mounting Plate | L120/80cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Glass |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | E27*3 |
| Light bulb included: | No |
| Vottage: | 110V-120V |
| Net weight (kg): | 5 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|
Original: $499.99
-65%$499.99
$175.00Description
Add a touch of warmth and charm to your home with the Amber Blossom Glass Pendant Light. Featuring exquisite amber glass shades designed to mimic blooming petals, this stunning fixture creates a cozy and inviting atmosphere.
Specifications
Size

| Diameter | D25.5cm |
|---|---|
| Height | H21cm |
| Mounting Plate | L120/80cm |
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Material: | Glass |
| Indoor or Outdoor Use: | Indoor |
| Environment: | Dry |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Suggested Room Fit: | Living Room/Bedroom/Hallway |
| Assembly Required: | YES |
| Light Source | |
| Light source: | E27*3 |
| Light bulb included: | No |
| Vottage: | 110V-120V |
| Net weight (kg): | 5 |
| Technical Specifications | |
| Certification: | CE, UL |
| IP Rate: | IP20 |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. |
|























