
Retro Bronze Mid-Century Classic Wall Light
Introducing our Retro Bronze Mid-Century Classic Wall Light, a timeless fixture to elevate your home decor. With its classic bronze finish and mid-century design, this wall light brings a touch of vintage charm to any room. Illuminate your hallway, bedroom, or living space with warm, inviting light, creating an atmosphere of nostalgic elegance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum+Glass |
| Color: | Bronze,Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room,Dining Room,Home Office,Hallway Entrance,Outdoor Garden |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14.1 in(36CM)/18.9 in(48CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.1 in(18CM)/9.1 in(23CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Introducing our Retro Bronze Mid-Century Classic Wall Light, a timeless fixture to elevate your home decor. With its classic bronze finish and mid-century design, this wall light brings a touch of vintage charm to any room. Illuminate your hallway, bedroom, or living space with warm, inviting light, creating an atmosphere of nostalgic elegance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum+Glass |
| Color: | Bronze,Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room,Dining Room,Home Office,Hallway Entrance,Outdoor Garden |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14.1 in(36CM)/18.9 in(48CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.1 in(18CM)/9.1 in(23CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $150.99
-65%$150.99
$52.85Description
Introducing our Retro Bronze Mid-Century Classic Wall Light, a timeless fixture to elevate your home decor. With its classic bronze finish and mid-century design, this wall light brings a touch of vintage charm to any room. Illuminate your hallway, bedroom, or living space with warm, inviting light, creating an atmosphere of nostalgic elegance.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Aluminum+Glass |
| Color: | Bronze,Black |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27*1 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Living Room,Dining Room,Home Office,Hallway Entrance,Outdoor Garden |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 14.1 in(36CM)/18.9 in(48CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.1 in(18CM)/9.1 in(23CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























