
Retro Classic Ceramic White Pendant Light
Elevate your space with the Retro Classic Ceramic White Pendant Light, a timeless piece that combines nostalgic charm with elegant simplicity. This pendant light is designed to bring a touch of classic sophistication to any room while providing warm, inviting illumination.
Specifications
Dimensions

| Style A | D17cm x H16cm |
|---|---|
| Style B | D20cm x H17cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron, Ceramic |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Elevate your space with the Retro Classic Ceramic White Pendant Light, a timeless piece that combines nostalgic charm with elegant simplicity. This pendant light is designed to bring a touch of classic sophistication to any room while providing warm, inviting illumination.
Specifications
Dimensions

| Style A | D17cm x H16cm |
|---|---|
| Style B | D20cm x H17cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron, Ceramic |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $163.99
-65%$163.99
$57.40Description
Elevate your space with the Retro Classic Ceramic White Pendant Light, a timeless piece that combines nostalgic charm with elegant simplicity. This pendant light is designed to bring a touch of classic sophistication to any room while providing warm, inviting illumination.
Specifications
Dimensions

| Style A | D17cm x H16cm |
|---|---|
| Style B | D20cm x H17cm |
| Product Details | |
| Type: | Wall Light |
| Product Material: | Iron, Ceramic |
| Color: | White |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























