
Retro Pleated Ceramic Brass Cocoon Pendant Lamp
Feature
Look no further than our Retro Pleated Ceramic Brass Cocoon Pendant Lamp. Available in three unique shapes - dome, cone, or cylinder. Each pendant light is crafted from high-quality ceramic and aluminum and is accented with brass accents to add a modern touch to any decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Ceramic, Aluminum |
| Voltage: | 110V-120V |
| Color: | White |
| Certification: | CE, UL |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E14 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 16CM/19CM/14CM |
| Body Width - Diameter: | 16CM/10CM/12CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Feature
Look no further than our Retro Pleated Ceramic Brass Cocoon Pendant Lamp. Available in three unique shapes - dome, cone, or cylinder. Each pendant light is crafted from high-quality ceramic and aluminum and is accented with brass accents to add a modern touch to any decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Ceramic, Aluminum |
| Voltage: | 110V-120V |
| Color: | White |
| Certification: | CE, UL |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E14 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 16CM/19CM/14CM |
| Body Width - Diameter: | 16CM/10CM/12CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Original: $129.99
-65%$129.99
$45.50Description
Feature
Look no further than our Retro Pleated Ceramic Brass Cocoon Pendant Lamp. Available in three unique shapes - dome, cone, or cylinder. Each pendant light is crafted from high-quality ceramic and aluminum and is accented with brass accents to add a modern touch to any decor.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Ceramic, Aluminum |
| Voltage: | 110V-120V |
| Color: | White |
| Certification: | CE, UL |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Base: | E14 |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 16CM/19CM/14CM |
| Body Width - Diameter: | 16CM/10CM/12CM |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























