
Retro Rattan Handwoven Zen Pendant Light
Feature
This Retro Zen pendant light is made of natural bamboo and rattan materials.Currently, more and more new projects choose bamboo and rattan lamps as a highlight to bring natural and rustic qualities.Handcrafted bamboo and rattan lampshade, non-toxic but durable paint, high temperature resistance, anti-fading, safe, environmentally friendly and healthy.
Specifications
Dimensions
| Diameter | 40/50/60CM |
|---|---|
| Height | 22CM |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural wood |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 100cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This Retro Zen pendant light is made of natural bamboo and rattan materials.Currently, more and more new projects choose bamboo and rattan lamps as a highlight to bring natural and rustic qualities.Handcrafted bamboo and rattan lampshade, non-toxic but durable paint, high temperature resistance, anti-fading, safe, environmentally friendly and healthy.
Specifications
Dimensions
| Diameter | 40/50/60CM |
|---|---|
| Height | 22CM |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural wood |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 100cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $408.99
-65%$408.99
$143.15Description
Feature
This Retro Zen pendant light is made of natural bamboo and rattan materials.Currently, more and more new projects choose bamboo and rattan lamps as a highlight to bring natural and rustic qualities.Handcrafted bamboo and rattan lampshade, non-toxic but durable paint, high temperature resistance, anti-fading, safe, environmentally friendly and healthy.
Specifications
Dimensions
| Diameter | 40/50/60CM |
|---|---|
| Height | 22CM |
| Material: | Rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural wood |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 100cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























