
Retro Stained Glass Tiffany Pendant Light
Feature
This Retro Stained Glass Tiffany Pendant Light is perfect for adding a vintage touch to any home. Featuring a unique cone shape, it is crafted from stained glass with a metal frame. The light is suspended from a chain and canopy for easy installation. This light is perfect for adding a touch of charm to any kitchen, dining room, or bedroom.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Finishes: | Retro color/Clear/Ice Blue/Pink/Brown/Sky Blue |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 13CM |
| Body Width - Diameter: | 27CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This Retro Stained Glass Tiffany Pendant Light is perfect for adding a vintage touch to any home. Featuring a unique cone shape, it is crafted from stained glass with a metal frame. The light is suspended from a chain and canopy for easy installation. This light is perfect for adding a touch of charm to any kitchen, dining room, or bedroom.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Finishes: | Retro color/Clear/Ice Blue/Pink/Brown/Sky Blue |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 13CM |
| Body Width - Diameter: | 27CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Description
Feature
This Retro Stained Glass Tiffany Pendant Light is perfect for adding a vintage touch to any home. Featuring a unique cone shape, it is crafted from stained glass with a metal frame. The light is suspended from a chain and canopy for easy installation. This light is perfect for adding a touch of charm to any kitchen, dining room, or bedroom.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Finishes: | Retro color/Clear/Ice Blue/Pink/Brown/Sky Blue |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E26/E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 13CM |
| Body Width - Diameter: | 27CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























