
Retro Walnut Indoor Pendant Light For Dining Room
Feature
The Retro Walnut Pendant Lamp is perfect for adding a classic, sophisticated touch to any space. Designed with quality and style in mind, this hanging light features a walnut base and a warm, inviting light to brighten your home. Installation is easy and will make a statement in any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Walnut |
| Finishes: | Same as picture |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
The Retro Walnut Pendant Lamp is perfect for adding a classic, sophisticated touch to any space. Designed with quality and style in mind, this hanging light features a walnut base and a warm, inviting light to brighten your home. Installation is easy and will make a statement in any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Walnut |
| Finishes: | Same as picture |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $176.99
-65%$176.99
$61.95Description
Feature
The Retro Walnut Pendant Lamp is perfect for adding a classic, sophisticated touch to any space. Designed with quality and style in mind, this hanging light features a walnut base and a warm, inviting light to brighten your home. Installation is easy and will make a statement in any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Walnut |
| Finishes: | Same as picture |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Base: | E27 |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 15CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























