
Scandinavian Single Head Hanging Pendant Light
Introduce Scandinavian chic to your space with our Single Head Hanging Pendant Light. Crafted with minimalist elegance, this pendant light embodies the essence of Nordic design. Elevate any room with its sleek lines and timeless appeal, perfect for adding a touch of modern sophistication to your decor.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Model A Diameter | D16 cm |
|---|---|
| Height | H17 cm |
| Model B Diameter | D23 cm |
| Height | H19cm |
| Model C Diameter | D26 cm |
| Height | H24 cm |
| Model D Diameter | D26 cm |
| Height | H24 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Cognac,Smoke Grey |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27 |
| Bulb include or not: | No |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introduce Scandinavian chic to your space with our Single Head Hanging Pendant Light. Crafted with minimalist elegance, this pendant light embodies the essence of Nordic design. Elevate any room with its sleek lines and timeless appeal, perfect for adding a touch of modern sophistication to your decor.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Model A Diameter | D16 cm |
|---|---|
| Height | H17 cm |
| Model B Diameter | D23 cm |
| Height | H19cm |
| Model C Diameter | D26 cm |
| Height | H24 cm |
| Model D Diameter | D26 cm |
| Height | H24 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Cognac,Smoke Grey |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27 |
| Bulb include or not: | No |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $137.99
-65%$137.99
$48.30Description
Introduce Scandinavian chic to your space with our Single Head Hanging Pendant Light. Crafted with minimalist elegance, this pendant light embodies the essence of Nordic design. Elevate any room with its sleek lines and timeless appeal, perfect for adding a touch of modern sophistication to your decor.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
Dimensions
| Model A Diameter | D16 cm |
|---|---|
| Height | H17 cm |
| Model B Diameter | D23 cm |
| Height | H19cm |
| Model C Diameter | D26 cm |
| Height | H24 cm |
| Model D Diameter | D26 cm |
| Height | H24 cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal+Glass |
| Color: | Cognac,Smoke Grey |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27 |
| Bulb include or not: | No |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
























