
Retro Industrial Metal Fanale Pendant Light
Feature
This pendant light is perfect for a vintage industrial setting. Made of oxidized metal and brass, the hanging lamp has a rustic look that will add a unique aesthetic to your kitchen or guest room. Perfect for any space looking for an antique vibe.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Brass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84in(25cm) |
| Body Width - Diameter: | 8.27in(21cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This pendant light is perfect for a vintage industrial setting. Made of oxidized metal and brass, the hanging lamp has a rustic look that will add a unique aesthetic to your kitchen or guest room. Perfect for any space looking for an antique vibe.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Brass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84in(25cm) |
| Body Width - Diameter: | 8.27in(21cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $118.99
-65%$118.99
$41.65Description
Feature
This pendant light is perfect for a vintage industrial setting. Made of oxidized metal and brass, the hanging lamp has a rustic look that will add a unique aesthetic to your kitchen or guest room. Perfect for any space looking for an antique vibe.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Brass |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84in(25cm) |
| Body Width - Diameter: | 8.27in(21cm) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























