
Simple Resin Alien Pendant Lamp
Feature
There's something about aliens that feels both familiar and mysterious, which is why we're constantly adding new shapes to the collection. The shade is draped over a pressed mold, creating a unique organic form that adds character to any space.
Specifications
| Material: | Metal, Resin |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Green, Red, White |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Feature
There's something about aliens that feels both familiar and mysterious, which is why we're constantly adding new shapes to the collection. The shade is draped over a pressed mold, creating a unique organic form that adds character to any space.
Specifications
| Material: | Metal, Resin |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Green, Red, White |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
Original: $194.99
-65%$194.99
$68.25Description
Feature
There's something about aliens that feels both familiar and mysterious, which is why we're constantly adding new shapes to the collection. The shade is draped over a pressed mold, creating a unique organic form that adds character to any space.
Specifications
| Material: | Metal, Resin |
| Light source: | E27 Medium (Standard) |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Green, Red, White |
| Wire Length: | 150cm |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |























