
Stylish Bauhaus Glass Living Room Pendant Light
Elevate your living space with the Stylish Bauhaus Glass Living Room Pendant Light, a perfect blend of modern design and timeless elegance. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this pendant light features a sleek glass shade that exudes sophistication and style.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D35cm |
|---|---|
| Height | H25cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Color: | Brown |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Elevate your living space with the Stylish Bauhaus Glass Living Room Pendant Light, a perfect blend of modern design and timeless elegance. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this pendant light features a sleek glass shade that exudes sophistication and style.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D35cm |
|---|---|
| Height | H25cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Color: | Brown |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $261.99
-65%$261.99
$91.70Description
Elevate your living space with the Stylish Bauhaus Glass Living Room Pendant Light, a perfect blend of modern design and timeless elegance. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this pendant light features a sleek glass shade that exudes sophistication and style.
Specifications
Dimensions

| Diameter | D35cm |
|---|---|
| Height | H25cm |
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Color: | Brown |
| Voltage: | 110V-120V |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Base: | E27*1 |
| Bulb Include or Not: | No |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please get in touch with our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























