
Unique Fabric Linen Maris Pendant Light
Feature
Illuminate your space with the distinctive elegance of the Unique Fabric Linen Maris Pendant Light. Crafted with exquisite attention to detail, this pendant light from Lampsmodern features a unique fabric linen shade that adds a touch of sophistication to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Fabric Linen |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 20CM/ 20CM/ 25CM |
| Body Width - Diameter: | 25CM)/ 40CM/ 45CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
Illuminate your space with the distinctive elegance of the Unique Fabric Linen Maris Pendant Light. Crafted with exquisite attention to detail, this pendant light from Lampsmodern features a unique fabric linen shade that adds a touch of sophistication to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Fabric Linen |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 20CM/ 20CM/ 25CM |
| Body Width - Diameter: | 25CM)/ 40CM/ 45CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $117.99
-65%$117.99
$41.30Description
Feature
Illuminate your space with the distinctive elegance of the Unique Fabric Linen Maris Pendant Light. Crafted with exquisite attention to detail, this pendant light from Lampsmodern features a unique fabric linen shade that adds a touch of sophistication to any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Metal, Fabric Linen |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 20CM/ 20CM/ 25CM |
| Body Width - Diameter: | 25CM)/ 40CM/ 45CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























