
Vintage Bauahus Creative Bedroom Floor Lamp
Introducing our Vintage Bauhaus Creative Bedroom Floor Lamp, a fusion of timeless design and artistic expression. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this lamp exudes classic charm with a touch of creativity.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Floor Lamp |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Desk, Table, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 66.14 in(168cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.02 in(28cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Introducing our Vintage Bauhaus Creative Bedroom Floor Lamp, a fusion of timeless design and artistic expression. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this lamp exudes classic charm with a touch of creativity.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Floor Lamp |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Desk, Table, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 66.14 in(168cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.02 in(28cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|
Description
Introducing our Vintage Bauhaus Creative Bedroom Floor Lamp, a fusion of timeless design and artistic expression. Inspired by the iconic Bauhaus movement, this lamp exudes classic charm with a touch of creativity.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Floor Lamp |
| Product Material: | Iron+Glass |
| Bulb Base: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Desk, Table, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 66.14 in(168cm) |
| Body Width - Diameter: | 11.02 in(28cm) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm in the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. Your understanding is appreciated. Thanks |
|























