
Vintage Creative Copper & Ceramic Pendant Light
Feature
Introducing our Vintage Creative Copper & Ceramic Pendant Light, a fusion of classic charm and artisanal craftsmanship that enhances your space with a touch of timeless elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | E14*3/E14*5 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 15.74"(40CM) |
| Body Width - Diameter: | 22.83"(58CM)/27.55"(70CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Feature
Introducing our Vintage Creative Copper & Ceramic Pendant Light, a fusion of classic charm and artisanal craftsmanship that enhances your space with a touch of timeless elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | E14*3/E14*5 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 15.74"(40CM) |
| Body Width - Diameter: | 22.83"(58CM)/27.55"(70CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
Original: $552.99
-65%$552.99
$193.55Description
Feature
Introducing our Vintage Creative Copper & Ceramic Pendant Light, a fusion of classic charm and artisanal craftsmanship that enhances your space with a touch of timeless elegance.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E14 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Cord Length: | 1.5m |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | E14*3/E14*5 |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island, Dining Room, Living Room, Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 15.74"(40CM) |
| Body Width - Diameter: | 22.83"(58CM)/27.55"(70CM) |
| Note | |
| 1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated.Thanks |
|
























