
Vintage Retro Glass Shade Pendant Lamp
Introducing our Vintage Retro Glass Shade Pendant Lamp - a timeless fusion of vintage charm and modern elegance. Illuminate your space with style and sophistication, as the delicate glass shade casts a warm, inviting glow. Elevate your décor effortlessly with this exquisite lighting fixture. Explore now for captivating vintage-inspired lighting solutions that redefine ambiance in any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Blue,Smoke Grey,Amber,Green,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room,Home Office |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87in(20CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.08in(18CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Introducing our Vintage Retro Glass Shade Pendant Lamp - a timeless fusion of vintage charm and modern elegance. Illuminate your space with style and sophistication, as the delicate glass shade casts a warm, inviting glow. Elevate your décor effortlessly with this exquisite lighting fixture. Explore now for captivating vintage-inspired lighting solutions that redefine ambiance in any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Blue,Smoke Grey,Amber,Green,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room,Home Office |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87in(20CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.08in(18CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $130.99
-65%$130.99
$45.85Description
Introducing our Vintage Retro Glass Shade Pendant Lamp - a timeless fusion of vintage charm and modern elegance. Illuminate your space with style and sophistication, as the delicate glass shade casts a warm, inviting glow. Elevate your décor effortlessly with this exquisite lighting fixture. Explore now for captivating vintage-inspired lighting solutions that redefine ambiance in any room.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Brass+Glass |
| Color: | Blue,Smoke Grey,Amber,Green,Clear |
| Voltage: | 110V-120V |
| Light Source: | E27 |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Certification: | CE, UL |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Dining Room,Living Room,Bed Room,Home Office |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 59.05"(150CM) |
| Body Height - Top to Bottom: | 7.87in(20CM) |
| Body Width - Diameter: | 7.08in(18CM) |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























