
Vintage Stained Glass Dome Tiffany Pendant Light
Feature
This Vintage Stained Glass Dome Tiffany Pendant Light is perfect for adding a retro touch to any home. Featuring a unique round shape, it is crafted from stained glass with a metal frame. The light is suspended from a chain and canopy for easy installation. This light is perfect for adding a touch of charm to any kitchen, dining room, or bedroom.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 12CM/13CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM/27CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Feature
This Vintage Stained Glass Dome Tiffany Pendant Light is perfect for adding a retro touch to any home. Featuring a unique round shape, it is crafted from stained glass with a metal frame. The light is suspended from a chain and canopy for easy installation. This light is perfect for adding a touch of charm to any kitchen, dining room, or bedroom.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 12CM/13CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM/27CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00Description
Feature
This Vintage Stained Glass Dome Tiffany Pendant Light is perfect for adding a retro touch to any home. Featuring a unique round shape, it is crafted from stained glass with a metal frame. The light is suspended from a chain and canopy for easy installation. This light is perfect for adding a touch of charm to any kitchen, dining room, or bedroom.
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Pendant Light |
| Product Material: | Glass |
| Light source: | E26/E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Power Source: | Direct Wired Electric |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Dimmable: | NO |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Kitchen/Kitchen island , Dining Room,Living Room,Bed Room |
| Product Measurements Weights | |
| Adjustable Hanging Length: | 150CM |
| Body Height - Top to Bottom: | 12CM/13CM |
| Body Width - Diameter: | 20CM/27CM |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated .Thanks |
|























