
Vogue Rattan Dome Large Handwoven Pendant Light
Feature
The handwoven rattan creates a warm and inviting atmosphere, while the sleek lines and contemporary styling make it a perfect fit for modern interiors.
The unique wave shape highlights exquisite and complex craftsmanship. This natural cane and rattan color fits in effortlessly with almost any style of decor.
Specifications
| Material: | rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Wood |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Feature
The handwoven rattan creates a warm and inviting atmosphere, while the sleek lines and contemporary styling make it a perfect fit for modern interiors.
The unique wave shape highlights exquisite and complex craftsmanship. This natural cane and rattan color fits in effortlessly with almost any style of decor.
Specifications
| Material: | rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Wood |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Original: $455.99
-65%$455.99
$159.60Description
Feature
The handwoven rattan creates a warm and inviting atmosphere, while the sleek lines and contemporary styling make it a perfect fit for modern interiors.
The unique wave shape highlights exquisite and complex craftsmanship. This natural cane and rattan color fits in effortlessly with almost any style of decor.
Specifications
| Material: | rattan |
| Light source: | E27 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Finishes: | Natural Wood |
| Wire Length: | 59.05in (150cm) |
| Power Source: | Wire |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 1 |
| Maximum Wattage: | 60W |
| Dimmable: | No |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Note | |
|
1.There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. 4. The default length of the wire is 150cm. If you want to customize the length, please contact our customer service. Your understanding is appreciated . Thanks |
|























