
Contemporary Pink Glass 12-Bulb Decorative Chandelier
Feature
Crafted with precision, the pink glass shades exude a sense of playfulness while maintaining an elegant, contemporary look. The 12 bulbs offer ample illumination, creating a warm and inviting atmosphere in any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 12 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84inch (25CM) |
| Body Width - Diameter: | 27.56inch (70CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Feature
Crafted with precision, the pink glass shades exude a sense of playfulness while maintaining an elegant, contemporary look. The 12 bulbs offer ample illumination, creating a warm and inviting atmosphere in any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 12 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84inch (25CM) |
| Body Width - Diameter: | 27.56inch (70CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|
Original: $426.99
-65%$426.99
$149.45Description
Feature
Crafted with precision, the pink glass shades exude a sense of playfulness while maintaining an elegant, contemporary look. The 12 bulbs offer ample illumination, creating a warm and inviting atmosphere in any room.
The same series of products, click on the picture to learn more
Specifications
| Product Details | |
| Type: | Chandelier |
| Product Material: | Glass, Metal |
| Light source: | G9 |
| Voltage: | 110V-120V |
| Bulb Included: | No |
| Number of Bulbs: | 12 |
| Maximum Wattage: | 40W |
| Certification: | CE, UL |
| Dry/Damp/Wet Location: | Dry |
| Assembly Required: | Yes |
| Product Care: | Dust with a soft dry cloth |
| Occasion: | Hallway, Dining Room, Living Room, Bedroom |
| Product Measurements Weights | |
| Body Height - Top to Bottom: | 9.84inch (25CM) |
| Body Width - Diameter: | 27.56inch (70CM) |
| Note | |
|
1. There may be an error of 1-3cm of the size due to manual measurement. 2. The pictures may have slight chromatism due to the light and the monitor. 3. Whether it is dimmable depends on the light source you install. Your understanding is appreciated . Thanks |
|























